Duh

Претставата "Дух" се одложува за 29.6 во 21:00

Почитувана публико,Ве информираме дека вечерашната изведба на претставата "ДУХ" во режија на Срѓан Јаниќијевиќ, која е во рамките на Скопско лето, ќе се одложи за утре 29 јуни со почеток во 21:00. Претставата се одложува од технички причини, а билетите ќе важат за утрешната изведба. Ви благодатиме на разбирањето.

Награди - 53. МТФ Војдан Чернодрински

Почитувани,На затворањето на 53. фестивалско издание, МТФ „Војдан Чернодрински“ - Прилеп, се доделени наградите. Според едногласниот став и оценка на жири комисијата (во состав Јасна Новаков, Мими Таневска-Србиновска и Драган Спасов-Дац) меѓу добитниците се и актерите кои на 8 јуни го отворија 53. фестивалско издание со претставата „Ничија земја“ во…

Во МНТ, а во рамките на Скопско лето гостува театар „Гавела“ од Загреб со претставата „Крал Рикард III“

На 22 јуни (петок) во Македонски народен театар, а во рамките на Скопско лето гостува театарот Гавела од Загреб со претстава „Крал Рикард III“ од Вилијам Шекспир, во режија на Александар Поповски.„Гавела“ ја крена летвичката неверојатно високо и нема да биде лесно да и се парира...Тоа е Шекспир кој говори за…

МНТ со „Ничија земја“ и „Моќта на театарот“ го отвора 53. издание на МНФ „Војдан Чернодрински“

Македонскиот народен театар на 8 јуни со претставата „Ничија земја“ во 20:00 го отвора  53 -то издание на МТФ „Војдан Чернодрински“ - Прилеп, а во рамките на фестивалот ќе биде поставена иложбата „Моќта на театарот“ - Изложба посветена на театарската уметност 19:30

МНТ со „Ничија земја“ гостува на Меѓународниот театарски фестивал „Тара-ра-бумбиа“, Р. Бугарија

Од 11 до 19 мај во Благоевград, Р. Бугарија, по шести пат оваа година ќе се оддржи Меѓународниот театарски фестивал „Тара-ра-бумбиа", на кој Македонскиот народен театар ќе настапи на 19 мај со претставата „Ничија земја“ во режија на Александар Морфов. Оваа година фокусот на фестивалот е ставен на младите автори…

На 29 и 30 мај во МНТ гостува Југословенско драмско позориште, Р. Србија

На 29 и 30 мај на големата сцена во Македонски народен театар гостува Југословенско народно позориште, Р. Србија со претставата „АЈНШТАЈНОВИТЕ СОНИШТА“ . Изведбите почнуваат во 20 часот. Автор:Ален ЛајтманAlan Lightman Einstein’s DreamsПрeвoд: Ивaнa ЃорѓевиќРежисер: Слободан Унковски Дрaмaтизaциja: Русoмир БoгдaнoвскиДрaмaтург: Jeлeнa MиjoвиќСцeнoгрaфиjа: NUMEN/FOR USEКoстимoгрaф: Лaнa ЦвиjaнoвиќКoмпoзитoр: Злaткo OриѓaнскиСцeнски движења: Димитрис СoтириуСцeнски…

23 мај во МНТ гостува Народно Позориште Белград и БИТЕФ Театар

На 23 мај во МНТ гостува Народно позориште Белград со претставата „ЦАРСТВО НЕБЕСКО“ - ЕПИКА БАЛКАНИКАПретставата се игра на две локации. Првата локација е на големата сцена во Македонски народен театар со почеток во 19:00 (траење 90 минути), и втората локација е Младински културен центар во кино „Фросина“ во 21:00…

Претставата „Ничија земја“ во селекцијата на XVII фестивал на босанскохерцеговската драма Зеница 2018

Овогодинешниот XVII фестивал на босанскохерцеговската драма и авторскиот театар Зеница 2018 г. ќе се оддржи од 6 до 14 мај под мотото „Ex Ponto: Каде е моето место?“.  Покрај фестивалската премиера на Босанско народно позориште Зеница „Рамна плоча“, во главната натпреварувачка програма, по пат на селекција, се и претставите: „Ничија…

26.04 | Скопската премиера на „Планинските Џинови“, режисер Паоло Маџели | 20:00

*За премиерната изведба на 26.04 студентите имаат слободен влезСледните изведби ќе бидат на 27 и 28 април со почеток во 20:00На 2 март во Риека, Хрватска, премиерно беше прикажана претставата „Планинските џинови“ од Луиџи Пирандело, во режија на Паоло Маџели. Дел од ансамблот избран од режисерот Маџели се и актерите…

ОДБЕЛЕЖУВАЊЕ НА 73 ГОДИШНИНАТА НА МАКЕДОНСКИ НАРОДЕН ТЕАТАР/АПРИЛ - МЕСЕЦ НА МНТ: „МОЌТА НА ТЕАТАРОТ“

Македонскиот народен театар по повод 73 годишнината од постоењето, на 03 април во 12 часот, во фоајето на театарот, ја отвори изложбата „Моќта на актерот“, која ќе трае до крајот на месец април. Поставени се оригинални фотографии на повеќе од триесет актери кои работеле од првата сезона на МНТ, далечната…

73 години МНТ/Изложба - „Моќта на актерот“

Ве информираме дека по повод 73 годишнината од постоењето на Македонски народен театар - Скопје, на 03 април во 12 часот, во фоајето на театарот, ќе биде отворена изложбата „Моќта на актерот“. Изложбата е посветена на актерите кои ги имало во разни претстави, на оние актери на кои најбројни им…

Свечено отворање ТАНЦ ФЕСТ 2018 „Орландина“ - Танцов театар Љубљана „Д.О.Л.“ - Скопје Танцов театар

Tанц Фест 2018 04 април, 20ч. Македонски наорден театар „Орландина“Танцов театар Љубљана Кореографија и режија: Рисима РисимкинИзведувач: Росана ХрибарМузика: Тони КитановскиДизајн на претставата: Алан ХранитељДизајн на светло: Аљаж ЗалетелПродуцент: Жива Брецел „Орландина“ е претстава посветена на Росана Хрбар и времето. Инспирирана од романот „Орландо“ на Вирџинија Вулф, претставата „Орландина“ така насловена од кореографката, е…

Македонската порака по повод Светскиот ден на театарот, 27 март 2018

 Во услови на исклучително загадена духовна средина кога тривијалноста на примитивен начин агресивно се промовира како културна вредност и кога преку разни риалити шоуа и технички помагала бесмисленото ѕиркање во туѓите уште побесмислени животи стана секојдневие, неопходно е како никогаш досега да си поставиме прашања. Но дали е доволен нашиот…
МНТ ФМ
Виртуелна прошетка Музеј

БИЛЕТАРНИЦА: +389.2.3230.304
АДМИНИСТРАЦИЈА: +389.2.3216.725
МАРКЕТИНГ: +389.2.3216.366

АДРЕСА: ул. 11 Март бр. 3, 1000 Скопје, Македонија

e-mail: info@mnt.mk

Какви известувања сакате да добивате?