МНТ FM - Слушајте театар

Македонскиот народен театар победник на фестивалот Денови на сатира во Загреб, Хрватска

На 41-то издание на фестивалот ,,Денови на сатира" во Загреб, Хрватска на кој учествуваа 15 претстави од Италија, Германја, Хрватска, Словенија, Црна Гора, Македонија и Србија, Македонскиот народен театар беше прогласен за победник на фестивалот со претставата ,,Животот е прекрасен" во режија на Александар Морфов, во изведба на Македонски народен…

24.6 | 21:00 Гола месечина - Силјан штркот шанца

Автор: Дејан ДуковскиРежисер: Срѓан Јаниќијевиќ “Еден голем (возрасен) човек ми кажа дека во мојата земја, не знам која, големите на децата во театарот не им се обраќаат со зборот деца, туку им се обраќаат со зборот мали луѓе, мали Господа. Приказната за Силјан Штркот нека биде приказна за еден Господин –…

21.6 | 21:00 Хуманитарна - Не се клади на Енглези - ДА ГИ СПАСИМЕ МЛАДИТЕ ЖИВОТИ!

  Претставата "НЕ СЕ  КЛАДИ НА ЕНГЛЕЗИ" на 21 јуни во 21:00 хуманитарно ќе се одигра на големата сцена во МНТ, а собраните сретства ќе бидат донирани за лекување на малиот Гоце Марковски кој боледува од тумор на мозокот, и на кој му се потребни средства за лекување. Средствата ќе…

Во ХНК Загреб стоечки овации за актерите на МНТ и претставата „Животот е прекрасен“

Во ХНК Загреб стоечки овации за актерите на МНТ и претставата „Животот е прекрасен“  Вчеравечер на 18 јуни со почеток во 19:30, Македонскиот народен театар со претставата „Животот е прекрасен“ во режија на Александар Морфов, а во рамките на 41-то издание „Денови на сатирата Фадил Хаџиќ“, настапи на големата сцена…

МНТ со „Животот е прекрасен“ на 41-то издание Денови на сатирата во Хрватска

Македонскиот народен театар со претставата „Животот е прекрасен“ во режија на Александар Морфов гостува на Денови на сатирата во Загреб на 18 јуни со почеток во 20 часот на големата сцена во Хрватско народно казалиште. На 2 јуни оваа година се отвори 41-то издание Денови на сатирата Фадел Хаџиќ во…

23.6 | 20:00 „НИЧИЈА ЗЕМЈА“ - СКОПСКО ЛЕТО

Данис Тановиќ | Александар МорфовРежисер:Александар МорфовСценографи: Никола Тороманов и Валентин СветозаревКостимографи: Валентин Светозарев и Никола ТоромановДизајнер на светло: Крис ЈегерАсистенти на режисерот: Николина Кујача и Никола КимовскиИнспициент: Никола КимовскиПреведе од англиски: Марија ДимитриевскаЛектор: Тодорка Балова Инерција на уништувањетоВо сценариото Ничија земја на Данис Тановиќ станува збор за војната што се случи во деведесеттите години на дваесеттиот век во границите на поранешна…

14.6 | 22 :00 „КОПАЊЕ“ на 52-то издание на Фестивалот „Војдан Чернодрински“

Претставата „Копање“ во режија на Франц фон Штролхен во официјалната програма на 52-то фестивалско издание „Војдан Чернодрински“, Прилеп   Пиесата „Копање“ на Кристијан Винклер е еден исклучително вешто напишан драмски текст што во драматуршка стапица „заглавува“ три карактери, ликови што веќе имаат заедничка историја со цел да ги соочи со…

МНТ со претставата „Копање“ го затвори Dramatikerinnenfestival Graz, Австрија

Вчеравечер Македонскиод народен театар ја имаше таа чест да го затвори фестивалот Dramatikerinnenfestival Graz со претставата „Копање“ во режија на Франц фон Штролхен. Претставата имаше две изведби (на 10 и 11 јуни) на големата сцена во несекојдневниот објект Дом им Берг, а двете изведби на претставата доживеаа големи успеси пред преполна сала со повеќе од 600 луѓе…

13.6 | 20:00 МНТ-ФЕСТ „ИВАНОВ“ НАРОДНО ПОЗОРИШТЕ БЕЛГРАД, СРБИЈА | ПРЕТСТАВАТА Е РАСПРОДАДЕНА

ИВАНОВ Автор: А. П. Чехов Режија и адаптација: Татјана Мандиќ-Ригонат  Иванов е првата Чехова поставена претстава. Праизведбата била во 1887 г. во театарот „Корша“, и постигнала „солиден успех“, но кај авторот предизвикала чувство на замор и фрустрации (од писмото за братот). По премиерата почнал да прави корекции на текстот, направил неколку…

8.6 | 20:00 МНТ-ФЕСТ | ДОН ЖУАН - НАРОДЕН ТЕАТАР „ИВАН ВАЗОВ“ – СОФИЈА, БУГАРИЈА

„ДОН ЖУАН“По Жан Батист МолиерРежисер: Александар МорфовСценограф: Александар Орлов и Александар МорфовКостимограф: Марина РајчиноваКореограф: Мила ИскреноваФотограф: Божидар МарковИГРААТ:Дејан ДонковВелислав ПавловАна ПападопулуМилена АврамоваТеодора ДуховниковаРени ВранговаЖорета НиколоваВалентин ГаневВалери ЈордановЈулијан ВерговПламен ПеевРуси ЧаневФилип АврамовДарин АнгеловДејан АнгеловСлав БистревЕва ДанаиловаВладислава НиколоваЗа да се вклучите во актерската стихија на неверојатни сценски инкарнации.За да видите како вечниот…

9.6 | 20:00 МНТ-ФЕСТ БАЛКАНСКИ STAND UP СО САШКО КОЦЕВ И ПРИЈАТЕЛИТЕ

Сашко Коцев и Никола Тодороски (Македонија) *1:40 Ненад Стефановски (Србија/Македонија) *15 минутиНенад Стефановски е млад комичар во организацијата Standup.rs веќе 3 години. Стефановски е роден во Македонија, но неговото детство го поминува во Белград каде што сега живее и работи. Гостувал ширум Србија, настапува во неговиот матичен клуб Бен Акиба, работел…

5 и 6.6 | 20:00 МНТ-ФЕСТ „МАГБЕТ“ ХУИ ОПЕРА И ПЕКИНШКИ ОПЕРСКИ ТЕАТАР, КИНА

Магбет: исплашена душа во изведба наХуи опера и пекиншки оперски театар од провинцијата АнхуиУлоги:Ѕи Јин - Јушу ВангЌи Ѓанг - Ѓингтинг ЌуВу Бо - Јун ТаоТај Канг - Хујганг ЃинКралот - Кај ЏангПринцот - Синчен ЃинВештерките - Хе Јанг, Минг Ду, Лисја Ванг, Менгјуан ЌинГенерал Су - Син ЛиЧиновници, војници, духот…

Големото режисерко име Александар Морфов е добитникот на Награда на МНТ-ФЕСТ за исклучителни естетски достигнувања во областа на театарот

Македонскиот народен театар, во рамките на 4-тото издание на Меѓународниот театарски фестивал МНТ - ФЕСТ, ја доделува наградата за исклучителни достигнувања во областа на театарот. Наградата ја симболизира театарската традиција на македонската почва и ќе се доделува секоја година. Наградата за исклучителни естетски достигнувања се доделува на автори, режисери или…
МНТ ФМ
Виртуелна прошетка Музеј

БИЛЕТАРНИЦА: +389.2.3230.304
АДМИНИСТРАЦИЈА: +389.2.3216.725
МАРКЕТИНГ: +389.2.3216.366

АДРЕСА: ул. 11 Март бр. 3, 1000 Скопје, Македонија

e-mail: info@mnt.mk

Какви известувања сакате да добивате?