МНТ FM - Слушајте театар

Премиера 3.6 | 20:00 Оскаровската „Ничија земја“ на сцената на Македонскиот Народен Театар

Во Македонскиот народен театар во завршна фаза се подготовките за претставата „Ничија земја“ во режија на Александар Морфов. Премиерата на овој голем сценски спектакал е закажан за 3 јуни 2017 год. Светски препознатливата „Ничија земја“ во МНТ ќе се игра по текст на Денис Тановиќ и Александар Морфов. Таа е сатира против војната и медиумите кои…

3.6 | 19:30 Отворање на МНТ-ФЕСТ | Изложба на фотографот Драган Гајиќ- фотографии од театарски претстави

Драган Гајиќ (1967) дипломира на Факултетот за драмски уметности на отсек камера, а постдипломски студии завршува на New school for social research, Њујорк, САД, на отсек фотографија и маркетинг. Започувајќи од 2000 година, работи на голем број на филмови и ко-продукциски проекти како асистент на камера, во Македонија и странство.…

Online - продажба МНТ и ККЗС

Македонскиот народен театар во соработка со КУПИ КАРТИ ЗА СЕ, единствениот ситем за продажба на влезници за културни настани и манифестации во Македонија, започна со online продажба, и на љубителите на театарската уметност им овозможува поедноставен и полесен пристап до билет ККЗС нуди ексклузивна продажба на влезници преку својата продажна мрежа која…

ЗАТВОРАЊЕ НА 19-ТОТО ИЗДАНИЕ НА ИНТЕРНАЦИОНАЛНИОТ ФЕСТИВАЛ НА МОНОДРАМА ВО БИТОЛА СО КОНЦЕРТОТ НА „СВЕТОВ УБАВИНА“ ТЕАТАРСКА МУЗИКА НА ГОРАН ТРАЈКОСКИ, ВО ПРОДУКЦИЈА НА МНТ

Ако театарската музика е некогаш како звучна сценографија, а друг пат невидлив звучен партнер на актерот, тогаш песната во една театарска претстава е ништо помалку од монолог на отворена сцена. Како солилоквија облечена во соодветна звучна одежда, или осамен разговор на јунакот самиот со себе низ мелодија и звук.Друг пат…

Македонскиот народен театар со претставата „Брачна игра“ вечерва во Битола го отвора 19 издание на Интернационалниот фестивал на монодрама

Македонскиот народен театар со претставата „Брачна игра“ вечерва во Битола го отвора 19 издание на Интернационалниот фестивал на монодрамаДесет актуелни монодрамски остварувања на актери од Естонија, Хрватска, Русија, Холандија, Полска, Израел, Словенија, Германија и од Република Македонија ќе се најдат во конкуренција за наградата „Гран при“ на 19 издание на…

Македонскиот народен театар со „Животот е прекрасен“ на фестивалот МИТЕМ во Будимпешта/Театарска лига на шампионите

Вчеравечер во Националниот театар во Будимпешта/во чија организација е престижниот меѓународен театарски фестивал МИТЕМ, беше чест и гордост да се биде дел од Македонскиот народен театар. Ансамблот на МНТ повторно ја покажа својата креативност, посветеност, љубовта и вербата со кои сите заедно ја одиграа „Животот е прекрасен“. Се останато за…

Македонскиот народен театар со „Животот е прекрасен" дел од театарската елита на фестивалот МИТЕМ, Унгарија

Македонскиот народен театар со претставата „Животот е прекрасен“, во режија на Александар Морфов, на 19 април гостува на престижниот Меѓународниот театарски фестивал МИТЕМ во Будимпешта, Р. Унгарија.   Со ова гостување на фестивалот МИТЕМ, претставата „Животот е прекрасен“ го започнува меѓународно претставување, потврдувајќи го своето високо уметничко реноме. Оваа година некои…

Димитар Кондовски - Уметникот за уметниците 3.4 - 19.4.2017 од 9:00 до 20:00

Портретист, сценограф и костимограф МНТ, Скопје -3 април 2017 - 19 април 2017На 3 април (понеделник) 2017 година, во 19 часот во Македонскиот народен театар, со нова времена изложба посветена на ликовното творештво на Димитар Кондовски, во продукција на Музејот на МНТ, ќе бидат одбележани 72 години од изведбата на првата претстава…

3 април роденден на Македонскиот народен театар

"Сонцето, колку е блиску сонцето" првата изговорена реплика во МНТ од актерката Вера Вучкова во претставата "Платон Кречет".Ова е ден кога треба со гордост да се присетиме на великаните кои сите изминати децении го граделе и развивале националниот театар и на тие темели да продолжиме да СОЗДАВАМЕ НА СВЕТОВ УБАВИНА.…

Свечено отворање - Танц фест "PIXEL" 5.4 | 20:00

Танц фест 2017 - Биди свој!!!ПИКСЕЛ!Не пропуштајте!На 5-ти Април спектакуларно отворање на Танц Фест Со извонредниот перформанс – ПИКСЕЛ на Мурат Мерзуки од Франција (Centre Chorégraphique National de Créteil et du Val-de-Marne / Compagnie Käfig - directed by Mourad Merzouki)Погледнете ја сцената на Македонскиот народен театар како што не сте ја…
МНТ ФМ
Виртуелна прошетка Музеј

БИЛЕТАРНИЦА: +389.2.3230.304
АДМИНИСТРАЦИЈА: +389.2.3216.725
МАРКЕТИНГ: +389.2.3216.366

АДРЕСА: ул. 11 Март бр. 3, 1000 Скопје, Македонија

e-mail: info@mnt.mk

Какви известувања сакате да добивате?