МНТ FM - Слушајте театар

Премиера - Говорна мана 15.3 | 20:00

Следни изведби: 16.3 | 18:00 и 29.3 | 21:00 Автор: Горан Марковиќ Режисер: Драгана Милошевски-Попова   Улоги:Мишел ― Игор Џамбазов Славица ― Сашка Димитровска Петар ― Ивица Димитријевиќ Актерка ― Арна Шијак Актерка ― Ана Стојановска Актерка ― Билјана Јовановска Драматург и стручен соработник: Дејан ДуковскиСценограф и костимограф: Илина АнгеловскаКомпозитор:…

Билетите за претставата „Говорна мана“ од денеска се пуштени во продажба

Почитувани, Од денеска 2 март/четврток, на билетарницата на МНТ можете да купите билети за најновата премиерна изведба на претставата „Говорна мана“ во режија на Драгана Милошевски-Попов. Цената на билетот за оваа претстава за месец март е 500 денари. Носечките улоги се на актерите: Игор Џамбазов, Сашка Димитровска и Ивица Димитријевиќ…

Започнaa пробите за претставата „АВАНТУРИТЕ НА АЛАДИН“ во Македонски народен театар

На сцената на Македонски народен театар – Скопје започнаа пробите за новата претстава „АВАНТУРИТЕ НА АЛАДИН“, во режија на Бојан Трифуновски, чија премиера се очекува во месец април.  Тргнувајќи од митот за Аладин, претставата е замислена како  неонска бајка, базирана на постулатите од веќе легендарната приказна со арапски корени. Бајка/Мјузикл која ќе се обиде на најмладите и…

Нова претстава во МНТ „Говорна мана“

Нема провокација, ако нема игра, а подобро место за игра од театарот не постои Во МНТ започнаа пробите за новата претстава „Говорна мана“, работена според текстот на современиот автор Горан Марковиќ и во режија на Драгана Милошевска, чија премиера се очекува кон крајот на месец февруари.Текстот „Говорна мана“ е напишан…

150-ТА ИЗВЕДБА НА „ГОСПОЃА МИНИСТЕРКА“

Прес-конференцја 1 февруари/среда во 11:00, по повод 150-тата изведба на претставата „Госпоѓа министерка“ во режија на Наташа Поплавска. И Весна Петрушевска и Мери Бошкова и целата комплетна мината и сегашна актерска екипа создадоа Живка, Живка министерката и претставата Госпоѓа министерка да бидат живи, полетни, сакани, барани ... Затоа Живка и претставата се личност и настан на…

Ноќ со ѕвездите

За сите опијанети од љубов „НОЌ СО ЅВЕЗДИТЕ“ во Македонскиот народен театар на 14 февруари во 21 часот. Првин виновата лоза ќе ја закрои со вистината Сашко Коцев, затоа што во виното е вистината, а потоа повторно ќе се вљубите во вашите сакани со стиховите на Игор Џамбазов и Гуру…

100-та изведба на „Свадбата на Фигаро“

Почитувани, На 22 февруари во 20 часот на сцената на Македонскиот народен театар по 100-ти пат ќе се одигра „Свадбата на Фигаро“ една од најгледаните претстави во изминатите години. Претставата „Свадбата на Фигаро“ во режија на Леван Цуладзе а по текст на Пјер Бомарше беше премиерно изведена на 22 јули 2011…

„CABARET BALKAN“ - Изложба на театарски и филмски плакати по делата на драматургот Дејан Дуковски

Отворањето на изложбата е на 26ти декември со почеток во 20:30 Изложени се 68 плакати кои се само дел од над 130 плакати од досега евидентирани 107 театарски претстави и 5 долгометражни филмови.   Покрај плакатите од Македонија во збирката се опфатени и плакати од Франција, Германија, Данска, Финска, Италија,…

Прес-конференција 17 декември во 11 часот – Премиера „Разговори во четири очи“

Премиерно на 23 декември во просториите на Македонскиот Народен Театар ќе биде одиграна интимната претстава Разговори во четири очи. “Тоа е семејна драма, која обработува теми кои не засегаат и со која сакаме да допреме длабоко во човечките емоцииЌ рече Нина Николиќ режисерка на претставата работена по текст на Ингмар…

Иван Поповски ја поставува претставата „Мајсторот и Маргарита“

Во рамките на новата репертоарска програма во Македонскиот народен театар привршуваат подготовките на мега-спектаклот „Мајсторот и Маргарита“ од рускиот автор Михаил Булгаков, а во режија на Иван Поповски, кој веќе 27 години од својот живот работи и твори низ театрите во руската престолнина Москва. Театарскиот режисер Иван Поповски (1969) студиите…

Прес-конференција 17 ноември во 10 часот – Премиера „Мајсторот и Маргарита“

Во просториите на „Македонскиот народен театар“, завчера се одржа прес-конференцијата со која се најави новата претстава „Мајсторот и Маргарита“, во режија на одличниот Иван Поповски. -Ова е убава и голема работа за нашата куќа. Едно од најголемите дела во литературата конечно и на сцената на МНТ. Морам да го изразам…

Концерт 5+ БЕНД -Дружбата продолжува-

Чест ни е да Ви ги најавиме предновогодишните големи концерти на 5+ Бенд во Македонскиот народен театар. Членови на 5+ Бенд се омилените ликови од детската играна ТВ серија 5+ Фамилија, а шоуто е производ на соработката меѓу НУ Македонски народен театар и продукцијата ОХО. Концертите се закажани за периодот…
МНТ ФМ
Виртуелна прошетка Музеј

БИЛЕТАРНИЦА: +389.2.3230.304
АДМИНИСТРАЦИЈА: +389.2.3216.725
МАРКЕТИНГ: +389.2.3216.366

АДРЕСА: ул. 11 Март бр. 3, 1000 Скопје, Македонија

e-mail: info@mnt.mk

Какви известувања сакате да добивате?