МНТ FM - Слушајте театар
МAMMA MIA!
Оценете ја претставата

МAMMA MIA!

 • Автор: Музика и текст: Бени Андерсон | Бјорн Улвеус | текст: Кетрин Џонсон | по приказната на: Џуди Крејмер
 • Режисер: Наташа Поплавска
 • Информации: Препев и превод:Тина Трпкоска
  Диригент:
  Бисера Чадловска
  Кореограф:
  Олга Панго
  Сценограф:
  Александар Дениќ
  Костимограф:
  Роза Трајческа – Ристовска
  Дизајн супервизор:
  Емил Петро
  Дизајн на звук: 
  Бојан Угриновски 
  Дизајн на светло:
  Горјан Темелкоски
  Извршен продуцент:
  Симона Угриновска 
  Инспициент:
  Вукица Александрова
  Вокални корепетитори:
  Сара Николовска и Ана Костадиновска 
  Корепетитор на солисти и хорски ансамбл:
  Билјана Петровска
 • Премиерна изведба: Недела, 24 Декември 2017
 • Времетраење: 180 минути
 • Пауза: Да
 • Сцена: Голема
 • Следни изведби:

MAMMA MIA!

Преку хитовите на АББА се раскажува комичната приказна за тинејџерка која е во потрага по нејзиниот вистински татко на еден грчки островски рај.
Фактот што над 54 милиони луѓе ширум светот се вљубени во ликовите, приказната и музика ја чини MAMMA MIA! претстава за врвно уживање! Мајка. Ќерка. Тројца потенцијални татковци. И патување низ просторот кое нема никогаш да го заборавите!   
Авторката, Кетрин Џонсон, го развива дејството на оваа весела и интересна приказна на прекрасниот грчки остров. Во пресрет на свадбата, желбата на ќерката да го открие идентитетот на татко ѝ враќа назад на островот тројца мажи од минатото на мајка ѝ коишто за последен пат го посетиле пред 20 години.
Раскажувачката магија на безвременските песни на АББА претставува двигател на волшебната приказна за љубовта, смеата и пријателството, креирајќи незаборавна претстава. Големата актерска екипа, веселата атмосфера и експлозивните танчерски нумери заедно ја прават МAMMA MIA! загарантирана хит-претстава за секој театар.

Проектот се реализира во копродукција помеѓу Македонски народен театар и Проспот д.о.о./Presented by Arrangement with Music Theatre International/Europe.


Prospot d.o.o е млада компанија која се бави со театарска и музичка продукција. Претставите “The Sound Of Music”, “I Love You, You’re Perfect, Now Change” i “Moped Show Live” се дел од продукцијата кои ги потпишува Prospot и кои доживеале голем успех во Словенија. Квалитетот на работењето и достигнувањата на оваа компанија потврдени се и со добивањата на ексклузивните права за првокласна продукција „MAMMA MIA!“ во Словенија, Србија, Хрватска, Црна Гора, Босна и Херцеговина, Македонија, Бугарија и Романија. Компанијата Prospot ја води Јуриј Франко, славниот југословенски скијач од осумдесеттите години кој со еднаков успех ги остварува и успесите во светот на бизнисот, а во последниве години се бави и со продукција на мјузикли и театарски претстави. Особено е горд на фактот што неговата компанија после шест години работа успева да ги обезбеди правата за мјузиклот „MAMMA MIA!“ чија премиера прво беше во Белград, а потоа во Љубљана и Загреб. На компанијата Prospot и е голема чест да биде копродуцент, заедно со Македонски народен театар, на овој голем хит, ширум светот. 

 

АКТЕРСКА ЕКИПА

СОФИ ШЕРИДАН – Нина Деан/Јана Стојановска
ДОНА ШЕРИДАН – Биљана Драгиќевиќ – Пројковска
СЕМ КАРМАЈКЛ –  Кире Ѓоревски
БИЛ ОСТИН – Трајче Ѓоргиев
ХАРИ БРАЈТ – Владимир Јачев
СКАЈ – Никола Наковски/Петар Стојанов
ТАЊА – Арна Шијак 
РОЗИ – Тања Кочовска
ЛИЗА –Александра Павлова
ЕЛИ – Билјана Јовановска  
ПЕПЕР – Стефан Спасов
ЕДИ – Александар Михајловски
СВЕШТЕНИК – Борјан Тетиев

ЖЕНСКИ АНСАМБЛ
Хор: Сара Николовска, Ана Костадиновска, Марија Новак, Катарина Илиевска, Александра Павловa, Ангела Димитрова, Моника Ставревска, Пируника Киселички и Михаела Јаневска 
Танчерки: Ангела Велевска, Мила Ниновска, Бојана Додевска, Медина Јусуфовиќ, Ангела Димитрова, Александра Павлова, Пируника Киселички и Михаела Јаневска

МАШКИ АНСАМБЛ
Хор: Денис Димоски, Стефан Манасиевиќ, Петар Стојанов, Кирил Трајковски, Дино Хриџиќ
Танчери: Мирослав Митрашиновиќ, Стефан Кочевски, Кристијан Јангос, Јан Кисилев, Борјан Тетиев, Едру Иан Кук, Даниел КоцевMAMMA MIA оркестар: Билјана Петровска (прво пијано), Маја Поповиќ (второ пијано), Филип Стевановски (клавијатура и синтисајзер), Мартин Јосифовски (бас гитара), Владимир Чадиковски (гитара), Зоран Костадиноски (гитара) и Влатко Нушев (тапани)

 

Фото галерија

View the embedded image gallery online at:
http://mnt.mk/mk/pretstavi/mama-mia#sigProId38af2c3c21
МНТ ФМ
Виртуелна прошетка Музеј

БИЛЕТАРНИЦА: +389.2.3230.304
АДМИНИСТРАЦИЈА: +389.2.3216.725
МАРКЕТИНГ: +389.2.3216.366

АДРЕСА: ул. 11 Март бр. 3, 1000 Скопје, Македонија

e-mail: info@mnt.mk

Какви известувања сакате да добивате?