Предупредување
  • JUser: :_load: Неможно вчитување корисник со ID: 985

Актери

Статус на актер

Сите

Вера Вучкова – Жежељ (24.08.1925 – 31.08.2014) На 31 август, во 90-та година од животот, во Скопје почина актерката Вера Вучкова - Жежељ, една од членките на иницијалниот ансамбл на МНТ кој на 3 април 1945 ја одиграл својата прва претстава „Платон Кречет“. Во таа историска претстава, Вучкова ја изговори…
published in Новости
Прес-конференцијата, 18 декември (четврток) во 11 часот. На сцената на Македонскиот народен театар на 22.12.2014 ќе биде премиерно одиграна претставата „Да тргнеме Сењор“ , автор  Ана Ристоска, режисер Нела Витошевиќ. На прес конференцијата ќе присуствува комплетниот авторски тим. *Актерите специјално за новинарите ќе одиграат еден дел од претставата (во траење…
published in Новости
Вчеравечер, на 21 декември, во 45-тата година од животот, во Скопје ненадејно почина Васил Шишков, актер на Македонски народен театар. Шишков е роден на 30 јануари 1970 г. На 24 години дипломирал актерска игра на Факултетот за драмски уметности во Скопје. Како професионален актер дебитирал, уште студент, на сцената на…
published in Новости
Прес-конференцијата на 22 јануари (четврток) во 11 часот. На сцената на Македонскиот народен театар на 28.01.2015  ќе биде премиерно одиграна претставата „АЛМА МАЛЕР“ по текст на Сашо Димоски и во режија на Васил Зафирчев. На прес-конференцијата ќе присуствува комплетниот актерски тим.      
published in Новости
%PM, %03 %557 %2015 %13:%Фев

ДА БИДЕМЕ ХУМАНИ!

Македонскиот народен театар на 07 февруари 2015 г. (сабота) хуманитарно ќе ја одигра претставата „Не се клади на Енглези“ имајќи ја во предвид вонредната состојба во Штип и околината одлучи приходот од изведбата на претставата да биде целосно дониран на Општина Штип се со цел да им се помогне на…
published in Новости
Македонскиот народен театар вечер премиерно ќе ја изведе Чеховата драма „Вујко Вања“ во режија на Зоја Бузалковска, во која игра осумчлена актерска екипа.  Во насловната улога ќе настапи актерот Владо Јовановски, а во актерскиот тим се и Љупка Џундева, Благој Чоревски, Никола Ристановски, Сашка К. Димитровска, Дарја Ризова, Катина Иванова…
published in Новости
Македонскиот народен театар со претставата „Електра“, во режија на Андриј Жолдак, на 4 септември го затвора Меѓународниот театарски фестивал НЕТА во Букурешт. Претставата „Електра“ беше избрана за најдобро уметничко остварување во целина на 50-тото издание на националниот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп. Претставата тогаш ја понесе наградата за најдобра…
published in Новости
Во рамките на новата репертоарска програма во Македонскиот народен театар привршуваат подготовките на мега-спектаклот „Мајсторот и Маргарита“ од рускиот автор Михаил Булгаков, а во режија на Иван Поповски, кој веќе 27 години од својот живот работи и твори низ театрите во руската престолнина Москва. Театарскиот режисер Иван Поповски (1969) студиите…
published in Новости
Чест ни е да Ви ги најавиме предновогодишните големи концерти на 5+ Бенд во Македонскиот народен театар. Членови на 5+ Бенд се омилените ликови од детската играна ТВ серија 5+ Фамилија, а шоуто е производ на соработката меѓу НУ Македонски народен театар и продукцијата ОХО. Концертите се закажани за периодот…
published in Новости
Во просториите на „Македонскиот народен театар“, завчера се одржа прес-конференцијата со која се најави новата претстава „Мајсторот и Маргарита“, во режија на одличниот Иван Поповски. -Ова е убава и голема работа за нашата куќа. Едно од најголемите дела во литературата конечно и на сцената на МНТ. Морам да го изразам…
published in Новости
Страница 5 од 81
Виртуелна прошетка Музеј

БИЛЕТАРНИЦА:
+389.2.3230.304

АДМИНИСТРАЦИЈА:
+389.2.3216.725

АДРЕСА:
ул. 11 Март бр. 3, 1000 Скопје

e-mail: info@mnt.mk