75 години МНТ

Александар Михајловски

Александар Михајловски е роден на 15 септември 1990 г. во Скопје. Дипломира на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ на Факултетот за драмски уметности, Скопје на отсекот за актерска игра во класата на проф. Владимир Милчин. Од 2017 г. работи во Театар Комедија, а во 2019 г. преминува во Македонски народен театар - Скопје
 • Селективна театрографија
  • (Отело, 2019), автор: Вилијам Шекспир, режисер: Нина Николиќ, копродукциски проект помеѓу Перипетија продукција, Македонски народен театар и Босанско народно позориште Зеница;
  • Хенеси (Бесачи, 2019), автор: Мартин Мекдона, режисер: Јавор Грдев, продукција: Македонски народен театар;
  • Силва (Мој термин, 2019), по мотивите на Лорен Бафи и Висенте Виљануева, режисер: Синиша Евтимов, продукција: Македонски народен театар;
  • Фезлиев (Црнила ремикс, 2018), според „Црнила“ од Коле Чашуле, режисер: Јордан Симонов, продукција: Младински културен центар – Скопје;
  • Златко (Немам да платам, 2018), автор: Дарио Фо, режисер: Александра Кардалевска, продукција: Театар Комедија;
  • Филинт (Мизантроп, 2018), автор: Жан Батист Поклен Молиер, режисер: Ана Вукотиќ, продукција: Театар Комедија – Скопје;
  • Еди (МАММА МИА!, 2017), музика и текст: Бени Андерсон, Бјорн Улвеус, текст: Кетрин Џонсон, по приказната на: Џуди Крејмер, режисер: Наташа Поплавска, копродукција: Македонски народен театар и Проспот-Словенија;
  • Нино (Ничија земја, 2017), автори: Данис Тановиќ, Александар Морфов, режисер: Александар Морфов, продукција: Македонски народен театар;
  • Аладин (Авантурите на Аладин, 2017), адаптација, драматизација и режија: Бојан Трифуновски, продукција: Македонски народен театар;
  • Ненад Богосављевиќ (Жена ми се вика Борис, 2017), автор: Рафи Шарт, режисер: Синиша Евтимов, продукција: Театар Комедија - Скопје
  • Деметар (Сон на летната ноќ, 2017), автор: Вилијам Шекспир, режисер: Андреј Цветановски, Театар Комедија - Скопје
  • Силјан (Силјан штркот шанца, 2016), автор: Дејан Дуковски, режисер: Срѓан Јаниќијевиќ, продукција: Македонски народен театар;
  • Сарториус (Соларис, 2016), автор: Станислав Лем, драматизиција и режија: Андриј Жолдак, продукција: Македонски народен театар;
  • Фред Кејсли, Арон, Доктор и Хари (Чикаго, 2015), автори: Фред Еб и Боб Фос, режисер: Наташа Поплавска, продукција: Македонски народен театар;
  • Костја (Животот е перкрасен, 2015), автор: Николај Ердман, режисер: Александар Морфов, продукција: Македонски народен театар;
  • Првиот маж (Тероризам, 2015), автори: Владимир и Олег Пресњаков, режисер: Јордан Симонов, продукција: Македонски народен театар;
  • Нероденото дете – среќата (Сината птица, 2014), автор: Морис Метерлинк, режисер: Златко Славенски, продукција: Македонски народен театар;
  • Исус (Електра, 2014), автори: Есхил, Софокле, Еврипид и Жан – Пол Сартр, режисер: Андриј Жолдак, продукција: Македонски народен театар;
  • Хор (Вечната куќа, 2013), автор: Јордан Плевнеш, режисер: Дејан Пројковски, продукција: Македонски народен театар;
  • (Пеликан, 2012), автор: Август Стринберг, продукција: Шведска Амбасада и Факултетот за драмски уметности – Скопје;
  • (Темнината ѝ прилега на Електра, Арт Медиа, МОБ, 2015), режисер: Наташа Поплавска.
 • Селективна филмографија
  • Ацо (Ослободување на Скопје, 2016), сценаристи: Душан Јовановиќ и Раде Шербеџија, режисер: Раде Шербеџија;
  • Кецко (Роденден, кратокометражен филм, 2016), режија: Косара Митиќ, продукција „Сектор филм“;
  • (Free hugs, кратокометражен игран филм, 2015), сценарист и режисер: Тамара Котевска;
  • Мето (Карма, кратокометражен филм, 2015), режисер: Владимир Митревски–Ѓуле, продукција „Круг филм“;
  • Марко (In Absentia, краткометражен филм, 2013), сценарист и режисер: Дина Дума.
 • Награди
  • Наградата за млад актер „Трајко Чоревски“ на МТФ „Војдан Чернодрински“ – Прилеп, 2018 г., за улогата на Нино во претставата „Ничија земја“;
  • Награда за млад актер на XVII „Фестивал на босанскохерцеговската драма“ - Зеница, за улогата на Нинo во претставата „Ничија земја“;
  • Награда за млад актер за 2016 г., за улогата на Силјан Штркот на „Златна бубамара на популарноста“.
 • Име Александар
 • Презиме Михајловски
 • Година на раѓање 1990
 • Пол Машко
Виртуелна прошетка Музеј

БИЛЕТАРНИЦА:
+389.2.3230.304 и +389.2.3216.366

АДМИНИСТРАЦИЈА:
+389.2.3216.725 и +389.2.3216.366

АДРЕСА:
ул. 11 Март бр. 3, 1000 Скопје

e-mail: info@mnt.mk

 

Какви известувања сакате да добивате?


Deprecated: implode(): Passing glue string after array is deprecated. Swap the parameters in /home/mntmk/public_html/administrator/components/com_acymailing/classes/fields.php on line 1228


Deprecated: implode(): Passing glue string after array is deprecated. Swap the parameters in /home/mntmk/public_html/administrator/components/com_acymailing/classes/fields.php on line 1228